Vücut Çatlakları İçin Öneriler

0
952

Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı oluşan çatlaklar için estetik operasyon dışında henüz mucize bir çözüm geliştirilememiştir. Ancak zamanında müdahale edilen çatlakların çeşitli yardımcı uygulamalar ile önüne geçmek mümkündür.

Cilt çatlakları en çok karın, göğüs ve bacaklarda görülür. Bu çatlaklar için en doğal çözümlerden bir tanesi bitkisel yağlarla masaj yapmaktır. Bununla birlikte çatlaklar için özel üretilmiş bitkisel içerikli çatlak kremi ile de desteklemekte büyük fayda vardır. Ancak gözle görülebilecek derecede etkili sonuçlar elde etmek için çatlağı fark ettiğimiz anda müdahale etmemiz gerekir. Zamanında müdahale edilmemiş ve rengi artık beyaza doğru yüz tutmuş çatlaklarda bu yöntemler çok etkili sonuçlar vermeyebilir.

Badem yağının cilt çatlaklarını iyileştirmedeki etkisi herkes tarafından bilinir. En çok da kadınların hamilelik döneminde bu yağlarla karın bölgesine masaj yapmalarında ileride çatlak oluşmaması açısından büyük yararı vardır. Çünkü badem yağı e vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini bilindiği üzere cildin elastikiyetini kazanmasında ve vücudun kolajen üretimini desteklemede etkilidir. Hemen hepimizin mutfağında başı çeken zeytinyağı da vücut çatlakları için doğal çözümlerden bir tanesidir. Çatlakların oluşmaya başladığı bölgelere başka doğal yağlar ile masaj yapmak da faydalıdır ancak en etkilisi badem yağıdır.

Son zamanlarda birçok alanda etkili olduğu bilinen aloe vera bitkisi de çatlakların tedavisinde etkilidir. Aloe vera ve zeytinyağından oluşan bir karışım elde edilerek de çatlak oluşan bölgeye masaj yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak az öncede bahsettiğimiz üzere çatlaklar için özel formüle edilmiş bitkisel içerikli çatlak kremlerinden de faydalanmak gerekir. Bol su tüketimi de vücuttaki nemi arttıracağından çatlak oluşumunu engelleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Suyun vücudumuza olan faydaları sayılamayacak kadar çoktur.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here