Topuk Dikeni Nedir?

0
1319

İnsanın gün içinde çok fazla ayakta durması, yürümesi, koşması, egzersiz yapması ve daha pek çok etmenlerden dolayı kaynaklanan sebepler, çeşitli ayak rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Bunlardan birisi de topuk dikenidir. Aşırı kilolu olmak, düz taban olmak, uzun süreli topuklu ayakkabı giymek gibi etmenler de topuk dikeni oluşumunda olumsuz etkiler meydana getirir.

Topuk dikeni, genelde sabahları kalktığınızda iç ayak kısmına basarken acı çekmenize sebep olur. Bunun sebebi ise, gün içinde yaşanan yoğun faaliyetler sonucu yorgun düşmek ve gün içindeki ağrıların hemen hemen hepsinin uyku sırasında topukta toplanmasıdır.

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni rahatsızlığınızın olup olmadığını anlamak için kendi kendinize belirleyebileceğiniz basit birkaç nokta vardır. Örneğin, uzun süre bir yerde oturdunuz ve kalktığınızda ayaklarınızın üstüne basmakta güçlük çekiyorsanız kuvvetle muhtemel, topuk dikeni vardır denebilir. Ya da uzun yürüyüşler sonrasında ayakta ağrı hissedilmesi gibi durumlar söz konusudur. Genellikle ağrılar gece pek hissedilmez bunun sebebi ise; gece ayağa yük binmemesi ve ayağın zorlanmamasıdır.

Tedavi edilmediği sürece kendi kendine geçen bir hastalık değildir. Hatta ilerlediği zaman yürüyüş bozuklukları ve buna bağlı olarak da eklemlerde kireçlenmeler meydana gelebilir. Çünkü ayaklara orantısız bir güç yüklenir ve bu da ağrının artmasına neden olur. Topuk dikeni daha çok kadınlarda görülmektedir. Bunun en bariz sebeplerinden birisi de uzun süreli topuklu ayakkabı giymek ve ayağa fazla yüklenmektir. Topuklu ayakkabı yapısı itibariyle esnek olmadığı gibi, bir de bu ayakkabılarla uzun uzun yürümek, iş yapmak daha da olumsuz etkiler. Sadece topuklu ayakkabı giymek değil aynı zamanda iç tarafında destek olmayan ayakkabı tercihi, düz sandalet, parmak arası terlik gibi ayakkabı çeşitleri de topuk dikeni oluşmasında etkilidir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here