Topuk Çatlağı Neden Olur ?

0
1489

Topuklarımız vücudumuzun en sert deri yapısına sahip olan kısmıdır. Bunun nedeni ise yeteri kadar nemlendirilmemesidir. Ayaklarımızın altındaki deriler genel olarak serttir ve pürüzlüdür. Çünkü ter bezlerimizin en az bulunduğu noktadır. Derimizde bulunan yağ vücudumuzun nemli kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra çeşitli minerallerin ve vitaminlerin eksikliği de topuklarımızın sağlıksız olmasına neden olan unsurlar arasındadır. Gün içerisinde çok fazla ayakta kalmak da topuklarımızın yıpranmasına ve çatlamasına neden olabilir. Topuk çatlağı; ayak mantarı, egzama sedef gibi hastalıkların da habercisi olabilir.

Topuk çatlağı oluşumunu engellemek için ayak bakımımızı da günlük bakımımıza dâhil etmeliyiz. Ve ayakkabı seçimine çok özen göstermeliyiz. Genelde arkası açık ayakkabılar topuğumuzun altında mevcut olan yağların yan taraflarına yayılmasına neden olarak topuğumuzdaki nem miktarını düşürebilir. Topuk kuruluğunda genetik faktörlerin etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Topuk çatlağı topuklarımızdaki derinin yarılması ile ortaya çıkmaya başlar ve önemsemediğimiz bu küçük yarıklar ilerde çok sancılı bir hale dönüşebilir.  Topuk çatlağının önüne geçmek için cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı kremler kullanılabilir. Bunun yanında beslenmemize de özen göstererek vücudumuzu aynı zamanda içerden de desteklememiz gerekir. Özellikle demir, çinko ve kalsiyum bakımından zengin gıdaları tüketmek topuk sağlımızı korumak açısından önemlidir. Ayağımıza rahat bir duruş sağlamayan ayakkabılardan uzak durmalı ve uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermeliyiz. Ve sürekli nemlendirmeliyiz.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here