Soğuk Havalarda Nasıl Spor Yapılır ?

0
1143

Kış aylarında kendimizi yaz aylarına oranla daha halsiz ve bitkin hissederiz. Bu da günlük yaşantımızı oldukça olumsuz etkiler. Bundan kurtulmanın en iyi yolu kış aylarında egzersiz yapmaktır. Ancak kış aylarında spor yaparken sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Bunlardan en önemlisi terlemedir. Çünkü kış aylarında terleyip üşütürsek kolaylıkla hasta olabiliriz. Bunun için kışın spor yaparken başlıca dikkat etmemiz gereken unsur kıyafet seçimimizdir.

Tek kat giymek yerine içimize terlememizi kontrol altına alacak dışımıza da yağmur ve rüzgârdan koruyacak şekilde giyebiliriz. Beynimiz hava karardığı zaman uyumamızı sağlayana melatonini salgılar. Bu nedenledir ki kışın kapalı havalarda daha çok uykumuz gelir. Bu yüzden kış aylarında spor yapmak için güneş ışığının en yoğun olduğu saatleri tercih etmemiz gerekir. Sürekli yaptığımız egzersizleri kış aylarında yapmak zor geliyorsa ezber bozup değişik sporlara yönlenebiliriz. Örneğin yürüyüş yapmak yerine kayak yapmayı tercih edebiliriz. Ancak çeşitli problemler yaşamamak adına daha önce bir kayak eğitimimiz yok ise mutlaka bir kayak eğitimi almamız gerekir. Aksi takdirde spor yaparken bir yerimizi incitebiliriz.

Eğer kayak fikri sizin için çok cazip bir seçenek değilse evimizin müsait bir köşesini spor salonuna çevirebiliriz. Veya günlük yaşantımızı spor haline dönüştürebiliriz. Örneğin asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edebiliriz ya da soğuk havalardan dolayı dışarı çıkmak istemiyorsanız evde de egzersiz yapamıyorum diyorsanız kış ayları için özel olarak ısı derecesi ayarlanmış havuzlarda çeşitli su sporları yapabiliriz. Eğer bunların hiçbirisini yapamayacak durumdaysanız beyninize yenik düşüp evde miskin miskin yatmak yerine kapalı bir avm ye giderek orda yürüyüş yapabilirsiniz.

Mevsim ne olursa olsun yaşımız kaç olursa olsun sağlığımız açısından spor çok önemlidir. Bu nedenle her durum ve koşulda spor yapmayı ihmal etmememiz gerekir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here