Rozasea Hastalığı ve Tedavisi

0
1763
rozasea-gul-hastaligi-tedavisi

Rozasea (gül hastalığı), erişkinlik dönemi sivilcesi olarak da bilinen genel yayılım alanı yüz bölgesi olan ve yüzün derisinin orta bölgesinde ortaya çıkmaya başladığı bilinen kutanöz bir cilt hastalığının genel adıdır. Rozasea hastalığının neden ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Yüz derisi başta olmak üzere kulak arkası, boyun, sırt bölgesi gibi kritik yerlerde de baş gösterebilen bir cildi hastalık olduğu bilinmektedir. Erken evrelerinde kendiliğinden geçtiği bilinmekteyken, bazen aradan geçen zaman ile tekrar nüksedebilme yetisine sahiptir. Damarsal aşırı reaksiyon olarak da tabir edilebilir. Özellikle beyaz tenli bireyler de hastalığın belirme ihtimali daha yüksektir.

ROZASEA ( GÜL HASTALIĞI ) NEDEN OLUR ?

Mide hastalıkları, tansiyon, stres ve tüketilen gıdaların sebep olduğu bilinmektedir. Demodex isimli bir parazit yüz derisinde yağlı alanlara yerleşir. Yüz derisinde iltihaplı sivilcelere, döküntülere ve yüzde kızarıklıklara sebep olmaktadır. Ortak olarak kullanılan kremler, havlular ve yastık kılıfları Demodex paraziti taşıyan bölgeler arasında yer almakta olduğu bilinmektedir. Hastalığın ilk belirtileri ise yüz kızarıklıkları ve ateş basmalarıdır. Yüz derisindeki kızarıklıklar zamanla kalıcı bir hal alabilmektedirler. Hastalarda cilt yağlı ve kuru olabilmektedir.

ROZASEA HASTALIĞININ TEDAVİ SÜRECİ

Rozasea hastalığının kendiliğinden geçmesi olasıdır ama bu yanlıştır; bunun yerine bir dermotologdan mutlaka yardım alınmalıdır. Görülme sıklığı, genellikle 30lu yaşlar da ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tedavisine dair ilk adım hastalığın tanısını koymaktır. İlerleyen evrelerinde ise hastalığın adı rinofima olarak adlandırılır. Dermotologlara göre hastalık kişiden kişiye farklı etkiler bırakabileceğinden, tedavisi de kişiye özel olmalıdır. İlk olarak antibiyotik ve dezenfektan içerikli kremlerden yararlanılır.

Rozasea Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Tedavi sonrası hijyen kuralları dikkate alınmalı, doktorun reçete ettiği ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır. Kozmetik ürünler, kişisel eşyalar kişinin kullanımına özel olmalıdır. Gıda tüketiminde doğal besinlerden yararlanılmalı, fast food tarzı beslenme alışkanlıklarından uzak durulmalıdır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here