Ozon Terapi Nedir?

0
1342

Özellikle bahar aylarında kendisini gösteren alerjiler ile kronik yorgunlukların tedavisinde fayda sağlanabilen bir yöntem olarak ozon terapi, gün geçtikçe popüler bir hale gelmektedir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi ve ciltte meydana gelen birçok hastalığı iyileştirmesi bilinmektedir. Göz altı torbalarında etkili oluşu ve detoks etkisinin bulunması özellikle bayanlar arasında ozon ile yapılan terapiyi artırmaktadır. Zayıflama ve selülit tedavisinde, kanser ve sigara tedavisinde de yardımcı olarak kullanılmaktadır. Tedavinin dikkat edilmesi gereken tek yönü uzman bir doktorun kontrolü altında yapılmasıdır. Hasta ile yapılacak olan görüşmede belirlenecek tedavi programı sayesinde, riskin en az olduğu tedavi yöntemlerinden olan ozon terapi uygulanmaktadır.

Tıbbi ozonun vücudun dolaşım sistemine veya kaslara verilmesi suretiyle uygulanan bu tedavi, vücut boşluklarına ozonun enjektesi şeklinde de kullanılabilmektedir. Tıbbi ozon, saf ozon ile saf oksijenin karışımından meydana gelmektedir. Hastanın alacağı doz, ve seans sayısı doktor tarafından belirlenmektedir.

Ozon tedavisi, birçok hastalığa iyi gelebilmektedir. Bunlar arasında, virüs ve bakterilerin yol açtığı geç kapanan yaralar, diyabete bağlı yaralar, bacaklarda meydana gelen ve yatmaktan kaynaklı yaralar, dolaşım sistemi ile ilgili problemler, göz hastalıkları, stres bu hastalıklar arasında yer almaktadır. Yaşam enerjisini de dengeleyen ozon, kronik depresyonda bile hastaların ilaçlarını azaltmasına yardımcı olmaktadır. Beyni harekete geçirmesi ve hafızayı kuvvetlendirmesi sebebiyle sınava hazırlanan gençler ve yoğun tempoda çalışan kişiler için doping etkisi yapmaktadır.

Ozon terapide en çok uygulanan yöntem, kişiden alınan 50-100 ml kanın ozon ile karıştırılıp yeniden kişinin dolaşımına verilmesi şeklinde olmaktadır. 3-5 ml kanın ozon ile karıştırılıp kas içine verilmesi bir diğer uygulama şeklidir. Vücut dışına ise özel hazırlanan bot, folyo veya torbalarla ozon tedavisi yapılmaktadır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here