Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

0
1232

Metabolizma; vücudumuza giren besinlerin enerjiye dönüştürülmesi ve bu enerjiyi yakma sistemidir. Metabolizmanın hızlı yada yavaş çalışmasından bahsedildiğini hemen hepimiz duymuşuzdur. Peki, metabolizmanın hızlı yada yavaş çalışması ne demektir? Eğer metabolizmamız yeteri kadar hızlı çalışıyor ise aldığımız gıdaları kısa süre içerisinde enerjiye dönüştürür. Böylelikle kolay kolay kilo almayız. Metabolizmanın yavaş çalışması ise vücudumuz aldığı gıdaları kısa sürede enerjiye dönüştüremez ve yakılmayan fazla kaloriler bize kilo olarak geri döner. Çeşitli nedenlerden dolayı yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı bazı içecekler vardır. Kısaca bunlara değinecek olursak;

Formül 1 :

Adaçayı, keten tohumu, papatya, kiraz sapı, sinameki ve mercanköşkü bitkilerinden birer tutam alınarak bir tencere içerisinde kaynatılır. Daha sonrasında cam bir şişeye doldurulur ve dondurulur. Bu karışımdan her akşam düzenli olarak tüketmek metabolizmamızı hızlandırdığı gibi yağ yakımını da kolaylaştırır.

Formül 2 :

2 adet greyfurt, 1 su bardağı ahududu ve 2 dilim ananas yarım su bardağı su ile karıştırılarak blenderden geçirilir. Bu hazırlanan karışım da metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili bir içecektir.

Formül 3 :

7 fincan yeşil çay demlenir. Soğuduktan sonra cam bir kavanoza boşaltılır. Bir avuç taze nane yaprağı ve birkaç dilim limon karıştırılır ve bu karışım bir gece buzdolabında bekletilir. Ve günde bir bardak bu hazırlanan karışımdan düzenli olarak tüketilir. Bu karışım vücutta detoks etkisi oluşturur ve vücut tazelenir.

Formül 4 :

Elmanın yağ yakıcı etkisi hemen herkes tarafından bilinir. Rendelenmiş bir adet elma, 1 su bardağı evde yapılmış yoğurt, yarım litre kadar yağsız süt, 1 yemek kaşığı bal biraz tarçın ve yarım su bardağı yağ bir karıştırıcı yardımı ile karıştırıldıktan sonra içilir. Elma aynı zaman da hücrelerde biriken yağların yakılmasında da çok etkilidir.

Doğal Hindistan cevizi suyu ve kahve de metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir. Özellikle filtre kahve çok daha etkilidir. Bunlar aynı zamanda vücuttaki yağ yakımını da hızlandırma özelliğine sahiptir. Bu içeceklerin sabah aç karnına içilmesi vücutta çok daha hızlı bir etki yapar.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here