Limonun Faydaları

0
932

Limon c vitamini yönünden en zengin gıdaların başını çeker.  Özellikle sabahları aç karnına ılık bir şekilde içilen limonun vücut sağlığı açısından olan faydaları saymakla bitmez. Eğer kronik bir hastalığımız varsa vücudumuzun alkalin seviyesini dengede tutmaya özen göstermemiz gerekir. Bunu en iyi yapan ise limondur.

C vitamini açısından zengin olan limon vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruma sağlar. Limon suyu vücutta detoks etkisi yaratır ve kandaki toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Limonda fazla miktarda doğal olarak bulunan asit vücudumuza giren gıdaların daha kolay parçalanmasını sağlar. Bu şekilde hem sindirim sistemini düzenlerken hem de kan akışını düzene sokar. Bu yönü ile aynı zamanda çok iyi bir idrar söktürücü özelliği vardır.

Limondaki c vitamini vücuttaki kalsiyumu aktifleştirdiği için kemik erimesi sorununun önüne geçer.  Hamilelikte düzenli olarak tüketilen iki yemek kaşığı kadar limon suyu anne karnındaki bebeğin kemik gelişimini güçlendirir. Aynı zamanda sağlıklı bir uyku uyumamızı sağlarca vitamini vücuttaki kolajen üretimini hızlandırdığı için ciltteki kırışık oluşumunu da önler. Kırışıklık için limonun suyunu cildimize sürebileceğimiz gibi sabahları aç karnına limon suyu da tüketebiliriz.

Bir bardak sıcak su ile bir limon ve bir çay kaşığı bal karıştırılırsa gribal enfeksiyonları çabuk atlatmamızı sağlar. Zaten düzenli tüketilen limon suyu vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle kış aylarında kolay kolay hastalanmamamızı sağlar.

Saçımıza sürüldüğü zaman saçımızın parlak bir görünüme kavuşmasını sağlarken aynı zamanda saçı besler ve canlılık kazandırır. Limon suyu sadece vücut için değil ev temizliğinde dezenfekte edici olarak kullanılabilir. Buzdolabı içerisine koyulan bir dilim limon dolaptaki kötü kokuların yok olmasını sağlar. Bir tatlı kaşığı kadar limon suyu ılık su ile karıştırılıp yemeklerden önce içildiği takdirde hem sindirimi kolaylaştırır hem de nefesimizi tazeler. Yolculuk esnasında yanımızda limon bulundurmamız mide bulantısını azalttığı için araç tutması sorununu ortadan kaldırır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here