Lazerle Dövme Sildirme

0
905

Kalıcı bir dövme için en önemli olan şey hijyendir. Hijyenik olmayan ortamlarda yaptırılan dövmelerin enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Ultrasonik yıkama cihazı ile otoklav cihazı hijyenik bir dövme içim kesinlikle gereklidir. Yetkili kişi sertifikası da kesinlikle gerekli olan ve önemle üstünde durulması gereken bir diğer husustur.

Öncelikle dövme uygulanacak olan bölge temizlenir ve tek kullanımlık traş bıçağı ile bölge kıl ve tüylerinden arındırılır. Antibakteriyel sabunla yıkanarak kirlerinden arındırılır. Kontürlü kalemle çizilmiş motifler nemlendirilir ve iyice yapıştığından emin olmak sureti ile dövme yapılacak olan bölgeye bastırılır ve dövme işlemi cilde uygulanmış olur.

Bazen kişi yapılan dövmeyi beğenmeyebilir ve sildirmek ister. Artık lazer yoluyla dövme sildirme işlemi oldukça mümkün hale gelmiştir. Dövme sildirme tedavisinde Q-Switch lazerler kullanılmaktadır. Q-Switch lazerler, dövme boyasını küçük parçalara ayırma özelliğine sahiptir. Cilt yenilenmesini sağlar böylece ciltten dövme boyası tamamı ile uzaklaştırılmış olur.

Lazerli dövme işleminde dövme geçici bir süreliğine beyaz renge dönüşmektedir.  Bazı dövme boyaları lazerle silinse de yok edilemeyebilir.  Her dövme sildirme için yapılan lazer işlemi kişinin kendisine özeldir.  Mor, sarı, yeşil, renk olarak uygulanan dövmelerin silinme işlemi en zordur. En kolay dövme silme işlemi açık tenli kişiler ve güneşten bronzlaşmamış kişiler üzerinde etkilidir. 1 yılı geçmiş uzun süreli dövmelerde silme işlemi çok daha kolay sağlanmaktadır.

Amatör dövmelerde 4 ya da 6 seans, profesyonel dövmelerde ise 6 ya da 10 seans gerekebilmektedir.  Koyu tenli kişiler lazerle dövme sildirirken en uygun araç Q-Switch lazerdir. Lazerle dövme sildirme işlemi sonrasında antibiyotik kremler ve ilaçlar kullanılmalıdır ayrıca gereken hijyen sağlanmalı bölge enfeksiyon riskinden korunmalıdır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here