Kıvırcık Saç Bakımı

0
1786

Kıvırcık saçlar her zaman bakımı ve şekil alması en zor olan saç tipidir. Bu nedenle de özel bir bakım ister. Kıvırcık saçlarda yapılan en büyük yanlış saç kremi uygulanırken yapılan hatalardır. Kıvırcık saçlara saç kremi uygularken saçlar durulandıktan sonra saç kremi saçın tamamına değil de tutam tutam alınarak sürülmelidir. Saç yıkama işlemi bittikten sonra saç kurutulmaya başlanmadan önce bukleler düzeltilmelidir. Parmaklarımızdan faydalanarak buklelerimizi burgu şeklinde kıvırarak buklelerimizin daha belirgin ve daha düzgün olmasını sağlayabiliriz.

Kıvırcık saçlar kuruturken de büyük bir özen ister. Örneğin diğer saç tiplerinden farklı olarak kurutma işlemi yapılırken ellerimiz yardımı ile buklelerimizi aşağıdan yukarı doğru iterek üstten kurutmak gerekir. Bu şekilde buklelerimiz daha kusursuz bir görünüme sahip olacaktır. Kurutma işlemi bittikten sonra saçlarımızın daha canlı ve parlak görünmesi için saç uçlarımıza yağ sürerek bakım yapabiliriz. En iyi saç bakım yağlarından bir tanesi argan yağıdır. Bunun yanında hindistan cevizi yağı ve badem yağı gibi ürünler de kullanılabilir.

Aynı zamanda kıvırcık saçlar için özel olarak formüle edilmiş bukle belirginleştirici saç kremleri de oldukça etkili. Eğer saçlarımıza herhangi bir ısı uygulamadan kurutmak istiyorsak bu kremlerden faydalanarak harika bukleler elde edebiliriz. Kıvırcık saçlarda yapılan diğer bir hata ise kıvırcık saçlarda ince dişli tarak kullanmaktır. Kıvırcık saç yapısına sahip olanlar saçlarını daha kalın ve geniş dişlere sahip taraklar ile taramalıdır. Kıvırcık saçlar diğer saç tiplerinin aksine ne kadar kabarık olursa o kadar güzel görünür. Gün içerisinde arada bir saçlarımızı öne atarak bu dolgun görünümü yakalayabiliriz.  Kıvırcık saç yapısına sahip isek saçlarımıza kesinlikle ara makas attırmamalıyız. Çünkü ara makas atılan kıvırcık saç da saçlar uzadıkça çok yıpranmış bir görüntü oluşur.

Kıvırcık saç formuna sahip birçok insan saçlarının kabarık görüntüsünden rahatsız olur. Saça en iyi bakım yapmanın yolu saçlarımız ile barışık olmaktan geçer. Bu nedenle kıvırcık saçlılar bu kabarıklığı saklamaya çalışmak yerine daha ön plana çıkardığı zaman saçlar daha sağlıklı ve canlı görünecektir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here