Kimyasal Peeling Nedir

0
1259
kimyasal-peeling-nedir

Kimyasal maddelerle cildin hasarlı üst kısmının soyulması olayına kimyasal peeling adı verilir. Kimyasal peeling uygulamasının amacı cildi canlandırmak ve temiz bir cilt kazandırmaktır.

Orta peeling, derin peeling ve yüzeysel peeling olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır ve kimyasal içeriğine göre belirlenmektedir. Alfa hidroksi asit (AHA) yüzeysel peeling maddesi olarak kullanılmaktadır ve meyve asitleri içermektedir.

Trikloro asetik asit orta derinlikteki peelng maddesidir ve Fenol karbolik asit daha derin peelingler için tercih edilmektedir. Kimyasal peeling ile yeni dokuların oluşması sağlanır. Peeling tedavisi; sivilce tedavisinde, akne skarlarının tedavisinde, kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesi için, ciltteki açık porları kapatmada, yaşlılık lekelerinin giderilmesi için, gebelik lekelerinde, güneş lekelerinin tedavisinde ve yaşlılık geciktirmede kullanılmaktadır. Peeling tedavisi, hamile olanlarda ve uygulama yapılacak bölge üzerinde enfeksiyon bulunan bireylerde kullanılması tehlikeli ve yasaktır.

Peeling tedavisi için, cilt temizlenip aşırı yağdan arındırılır. Daha sonra AHA uygulanır. Biraz bekletilip cilt kimyasal dan arındırmak amacı ile temizlenir. 10 dakika kadar süresi olan bir tedavi çeşididir.

AHA için 1 ile 3 haftalık süre diliminde 6 ile 8 seans yapılması gerekmektedir. İşlem esnasında ve sonrasında kişinin cildinde yanma hissi oluşabilir ama işlem sonrası günlük hayata dönülmesinde hiçbir sakınca yoktur. Tedaviden sonra enfeksiyon riski AHA peeling de çok az enfeksiyon riski bulunmaktadır. Peeling sonrası güneşten korunma hususuna dikkat edilmelidir. 24 saat makyaj yapılmamalı, özel ilaçların dışında ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Peeling yapılma derecesine göre uyulması gereken kurallar ve kullanılması gereken ilaç çeşitleri değişiklik göstermektedir. Dövme sildirmek içinde bu asidik tedavi yönteminden yararlanılabilmektedir. Cilt hyolüronik asit miktarını kaybettiği zaman su kaybına da uğramaktadır. Su kaybına uğrayan bir ciltte mat ve kuru bir görüntü kalır bunların tedavisinde kullanılır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here