Güneş Işınlarından Korunma Yolları

0
1394

Güneşin vücudun ihtiyacı olan D vitamini karşıladığını hemen hepimiz biliriz. Ancak güneş ışınlarının yararı kadar zararı da vardır. Bu nedenle ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşten özellikle cildimizi korumak için korunmamız gerekmektedir.

Uzmanlar özellikle yaz günlerinde saat 10.00 ile 15.00 arasında mümkün olduğunca güneşe çıkmamamız gerektiğini söylüyorlar. Fakat çoğumuz çalışma hayatının içerisinde olduğumuzdan bu pek mümkün olmayabiliyor. Bu durumda da güneşten korunmak için sıkı dokulu kumaşlardan yapılmış açık renkli kıyafetler öncelikli tercihimiz olmalıdır. İmkân varsa başımıza bir şapka almak ve güneş gözlüğü kullanmak da bizi bir nebze de olsa bizi güneşten koruyacaktır. Bunun yanı sıra güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmamız gerekir. Aksi takdirde cildimizde güneş lekeleri oluşması kaçınılmaz olur.

Güneşten korunma yöntemleri arasında bazı gıdalar da önemli rol oynar. Özellikle yaz aylarında balık ve karpuzu bol miktarda tüketmemiz gerekir. Yeşil çay da içerdiği antioksidanlar sayesinde bizi güneşten koruma özelliğine sahiptir. Balık da içeriğindeki omega 3 ten dolayı hem vücut direncimizi arttırır hem de güneşin olumsuz etkilerinden korur.

Özellikle beyaz tene sahip insanlar bronzlaşma sorunu yaşadığı için korumasız bir şekilde güneşlenmeyi tercih ediyorlar. Bu şekilde bir güneşlenme ise cilt kanseri riskini en üst düzeye çıkarıyor. Gün içerisinde gün boyu kapalı bir mekânda kalsak bile güneş ışınları yine de cildimizi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneş görmeyen yerde bile olsak güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Ve bu kremlerin etkin derecede faydasını görmek için mümkünse dışarıya çıkmadan 20 dakika kadar önce sürmeliyiz.

Ultraviyole ışınlarının yeryüzüne dik indiği saatler arasında denize girmemeye ve güneşlenmemeye özen göstermeliyiz. Denize girip çıktıktan sonra güneş koruyucu kremler etkisini kaybedebilir bu nedenle denize girip çıktıktan sonra güneş koruyucumuzu tazeleyerek güneşlenmeye devam etmeliyiz. Aksi takdirde cildimizde çil ve çeşitli güneş lekeleri oluşabilir. Güneş koruyucu kremler denize girilmese dahi bütün gün etki göstermezler. Bu kremlerin faydasını görmek için her iki saatte bir yenilememiz gerekir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here