Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

0
1199

Gözlerimiz en hassas organlarımızdan bir tanesidir. En ufak bir şeyden kolaylıkla etkilenebilir ve günlük hayatımıza olumsuz etki yapabilir. Gözlerimizi dış etkenlerden korumak için güneş gözlüğü kullanırız ancak birçoğumuz bu konuda özensiz davranmaktadır. Her güneş gözlüğü gözlerimizi korumaz aksine zarar bile verebilir. Bu nedenle güneş gözlüğümüzü seçerken çok dikkatli olmalıyız. Peki, güneş gözlüğü seçerken dikkat etmemiz gereken püf noktaları nelerdir, kısaca buna değinelim.

Öncelikle gözlük çerçevemizin yüzümüz ile orantılı olması gerekir. Çünkü aksi bir durumda hem estetik açıdan güzel bir görünüm olmaz hem de baş ağrısına sebebiyet verebilir ve yine kullanacağımız çerçevenin ten rengimiz ile uyum içerisinde olması gerekir.

Sokakta on liraya satılan gözlükler gerçek bir güneş gözlüğü değildir ve rengi dışında hiçbir özellikleri yoktur. Optikçilerde satılan lisanslı güneş gözlüklerini tercih etmemiz gerekir. Çünkü bu gözlüklerde uv filtresi vardır ve gözümüzü ultraviyole ışınlarından korur. Polarize cam adı verilen gözlükler ise yansıyan ışıkları engellemede etkilidir ve bu tip gözlükler daha çok araba kullanırken tercih edilmelidir. Polarize cam gözlüklerde uv filtresi yoktur ve gözleri ultraviyole ışınlarından korumaz. Eğer güneş gözlüğü kullanarak açık alan sporları yapıyorsak o zaman da darbeye ve kırılmaya karşı dayanıklı gözlükler tercih edilmelidir.

Güneş gözlüğü gözlerimizi sadece korumaya yarar. Bunun dışında gözümüzde bir sorun varsa bunu tedavi amaçlı kullanılmaz. Bazı güneş gözlüğü satan yerlerde bu tip bilgiler verilmektedir. Bu ve bunun gibi yanlış bilgilere itibar etmemeliyiz ve güneş gözlüğünden en etkili şekilde faydalanabilmek için seçeceğimiz güneş gözlüğümüzün yüzümüzde temas ettiği yerleri tam anlamıyla kaplamasına özen göstermeliyiz. Çünkü bu şekilde alttan üstten sağdan soldan güneş ışınlarının sızıp gözümüze temas etmesini engellemiş oluruz.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here