Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir ?

0
1300

Uykusuzluk, düzensiz uyku, yorgunluk gibi nedenlerden meydana gelen gözaltı morlukları yüz güzelliğimize büyük ölçüde gölge düşürür. Gözaltında oluşan koyu halkalar ve morlukların oluşmasının bir diğer nedeni de gözaltındaki derilerin çok ince olmasıdır. Genetik faktörlerin dışında oluşan gözaltı morluklarını yok etmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntem ışık dolgudur.

Işık dolgu iki şekilde yapılır. Bunlardan bir tanesi kolajen gibi kozmetik ürünler ile yapılan dolgudur. Diğer ise vücudumuzun başka bir bölgesinden gözaltına enjekte edilerek yapılan dolgudur. Gözaltı morluklarında kullanılan diğer bir yöntem mezoterapidir. Bu işlem vitamin ve minerallerden oluşan ilaçların gözaltlarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Gözaltlarımızda bulunan yıpranmış ve eskimiş derinin yerine yeni deri gelmesini sağlayan bir yöntem daha vardır ki buna da kimyasal peeling adı verilir.

Bunlar güzellik merkezlerinde uzmanlar tarafından yapılabilen uygulamalardır. Bunu dışında evde kolaylıkla yapabileceğimiz uygulamalar da bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları patates kürü, salatalık kürü, domates kürü ve kahve telvesi uygulamasıdır. Kısaca bu kürlerin uygulama şekillerine değinelim.

Salatalık kürü : 1 adet salatalığı yuvarlak dilimler halinde kesip gözlerimize koyarak on dk. bekletilir. Veya kabuğu ile rendelenenmiş bir adet salatalığı buzdolabında bekleterek bir pamuk yardımı ile gözaltlarımıza 15 dk. Boyunca soğuk kompres şeklinde uygulayabiliriz.

Domates kürü : yarım domatesin suyunu limon suyu ile karıştırarak yine bir pamuk yardımı ile gözaltlarımıza uygulayabiliriz. Ancak bu kürü uyguladıktan 5 dk. sonra yüzümüzü yıkamalıyız.

Patates kürü : patatesi halka şeklinde dilimlere ayırarak soğuk süte batırarak gözaltlarımızda 10 dakika kadar bekletebiliriz.

Kahve telvesi : hemen hepimiz günün yorgunluğunu alması açısından bir akşam kahvesi içeriz. İşte bu içtiğimiz kahvenin dibinde kalan telveleri çöpe atmak yerine gözaltlarımıza sürüp 15-20 dk. bekletirsek gözaltlarımızda ciddi derecede aydınlanma olduğunu görürüz.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here