Estetiğin Yaşı Var mı ?

0
1118

Günümüzde estetik yaşı 13 – 15’e kadar düşmüş olsa da estetik yaptırmak için 18 yaşını doldurmuş olmak en doğru seçim olacaktır. Ancak bazı durumlarda tıbbi olarak estetik gerekebilir. Bu istisnai bir durumdur.

Son zamanlarda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada gençler estetik ameliyatlara fazlaca yönelmiş durumda. Bunun en büyük nedeni gençlerdeki kusurların arkadaş gruplarında alay konusu edilmesidir. Ergenliğin de vermiş olduğu buhranla gençler hemen estetiğe başvuruyorlar. Yapılan araştırmalara göre bayanların daha çok dudak kalınlaştırma, yağ aldırma, çeşitli dolgu operasyonları, gerdirme gibi estetiklere, erkeklerin ise kepçe kulak düzeltilmesi, jinekomasti gibi estetiklere başvurduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Önceki zamanlarda estetik yaşı daha yükseklerde iken son zamanlarda bu yaşın 13 – 15’ kadar düştüğü belirtiliyor. Televizyon kültürü ve modellere özenme gibi unsurların gençlerin estetik ameliyata başvurmasında rolü ne yazık ki çok büyük.  Son dönemlerde yaş grubu düşük olan çocuklar ile yapılan çeşitli yarışmalar ve orada uygulanan makyajlar, giysiler vs. de özendirici nitelik taşıdığı için gençlerde daha güzel olma arzusu uyandırmakta olup estetiğe yönelmesinde etkisi büyüktür. Aynı zamanda sürekli gelişen teknoloji ile estetik operasyonlarda sürekli yeni yöntemler geliştirilmesi ve daha kolay hale gelmesi, bunun medya aracılığı ile herkese duyurulmasının da gençlerde estetik operasyona yönelme etkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Estetik operasyonlarda eğer sağlık açısından zorunlu bir durum söz konusu değilse mümkün olduğu kadar gençlerde yaş sınırı aranmalı ve mutlaka ebeveynin rızası alınmalıdır. Çünkü birçok genç ailesinden habersiz estetik operasyonlar yaptırmakta ve bunu ucuza mal etmek için lisansı olmayan yerleri tercih etmekte ve sağlığını büyük ölçüde riske atmaktadır. Evet, estetiğin kesinlikle yaşı olmalıdır ve ergenlik döneminden geçenlere mecburi bir durum yoksa yapılmamalıdır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here