Elmanın Cilde Faydaları

0
1895

Elmanın cilde olan faydaları hepimizin bildiği üzere sayılamayacak kadar çoktur. Özelikle kış aylarında bol bol tüketmemiz gereken başlıca besinlerden bir tanesidir. Şimdi gelelim elmanın hayatımızda neden bu kadar önemli olduğuna?

Elmanın içerdiği vitaminlerin cildimizi parlatmak ve daha aydınlık göstermek gibi etkileri vardır. Bunun nedeni ise elmanın içerdiği vitaminlerin vücudun ihtiyacı olan kolajen üretimini desteklemesidir. Elmanın özellikle kırmızı olanını tüketmek ise cilde kırmızımsı bir parlaklık kazandırır. Böylelikle allık sürmeye bile ihtiyacımız kalmayabilir. Elma cildimizi nemlendirme özelliğine de sahiptir. Bundan etkin derecede faydalanmak için ise bir dilim elmayı keserek suyu bitene kadar yüzümüze sürmek yeterlidir. Elmanın içeriğindeki vitamin ve mineraller cildi güneşten korumaya da yardımcıdır. Belki inanmayacaksınız ama elma ile güneş yanıklarını tedavi etmek bile mümkündür.  Güneş yanıklarını tedavi etmek için bir adet rendelenmiş elmayı gliserin ile karıştırarak güneşten tahrip olmuş bölgeye sürebiliriz. Aldığınız sonuca siz bile inanamayacaksınız.

Elma maskesinin yaşlanmayı önleyici ve geciktirici etkileri vardır. Cildimize uygulanan elma maskesi cildimizin kırışıklarını toparlarken düzenli bir şekilde elma tüketimi de kırışıklık oluşumunu engeller. Elma maskesi yapmak için rendelenmiş bir elmayı yüzümüze sürüp 10-15 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Kimyasal tonikler kullanmak yerine elma suyu veya elma sirkesi kullanmak gözeneklerde biriken yağın temizlenmesini sağlayacağı için akne ve sivilce oluşumunu da engeller.  Bunun için yapılması gereken bir pamuğa elma sirkesi dökerek o pamuk ile yüzümüzü silmektir.

Hemen hepimizin birçok sorunu olan gözaltı sorunları için de çok iyi bir çözümdür. 2 yemek kaşığı kadar elma suyu ile rendelenmiş patatesi karıştırarak ve bunu gözlerimizin altına koymak gözaltı sorunlarımızın düzelmesinde çok etkilidir. Elmanın içerisinde bulunan A vitamini kanser riskini de minimuma düşürür. Düzenli elma tüketimi ile vücudumuza giren c vitamini vücudumuzun kolajen oluşumunu destekler ve bu sayede yaraların iyileşmesini bile hızlandırabilir.

Elma sadece cildimiz için değil aynı zamanda saç ve tırnak sağlığımız içinde oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre elmanın içeriğinde bulunan biotin saçın gelişmesi açısından çok büyük bir yere sahiptir. Bu nedenledir ki saç ekimi yapan yerler destekleyici olarak biotin içerikli ürünler vermektedir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here