Ekmek Kilo Aldırır mı ?

0
1499

Ekmek sofralarımızın baş tacı olduğu gibi aynı zamanda tüm diyet programlarının da başını çeker. Ekmek karbonhidrat yönünden oldukça zengin bir yiyecektir. Bu nedenle ekmeğin bulunmadığı bir diyet programı ile kilo vermek oldukça güçtür. Çünkü sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilmek için günlük tüketilen yiyeceklerimizin içinde %45 ile 60 arasında karbonhidrat bulunması gerekir. Karbonhidrat açısından en zengin yiyecek de ekmektir.

Ekmek çok fazla tüketilmediği sürece kilo aldırmaz aksine vermemize yardımcı olur. Özellikle tam buğday ekmeği ve çavdar ekmeği bu konuda oldukça etkilidir. Ekmek düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde bel çevresinin daha kolay incelmesini sağlar ve iç organlarımızın etrafındaki yağlanmayı da azaltır.

Aslında ekmeğin olmadığı diyet listelerinin aslında çok da sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Her şeyin fazlası vücudumuz için zararlıdır. Su bile aşırıya kaçıldığı takdirde hücrelerde birikir ve şiş bir görüntü oluşturur. Bu nedenle ekmek de fazla tüketildiğinde kilo aldırır. Ancak ekmek tek başına tüketildiği zaman kilo aldırmaz. Gün içerisinde tükettiğimiz diğer gıdalarda ne kadar karbonhidrat olduğu ve tükettiğimiz ekmeğin buna olan oranı önemli. Eğer gün içerisinde karbonhidrat açısından zengin yemekler yiyorsak ve bunların yanında ekmek yiyorsak kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Vücudun belli bir miktarda karbonhidrata ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçtan daha az karbonhidrat tüketmek ise sağlığımızı olumsuz yönde etkiler ve gün içerisinde kendimizi halsiz, bitkin ve yorgun hissetmemize neden olur. Bu nedenle de gün içerisinde bol bol hareket ederek bol enerji sarf ettiğimiz sürece ekmekten kilo almamız pek mümkün değildir.

Ekmek tüketirken kilo almaktan çekiniyorsanız bol spor yaparak enerji harcamalı ve vücudumuza giren karbonhidratların yağa dönüşmesini engellemelisiniz. Çavdar ekmeği ve kepekli ekmeklerin kalorisi beyaz ekmeğe göre daha düşüktür. Bu nedenle ekmek tüketiminde mümkün olduğunca çavdar ekmeği ve kepek ekmeği tüketilmelidir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here