Cilt Bakımı Nedir?

0
1205

Bakımlı bir cilt, kadın erkek cinsiyet ayırmaksızın herkesin ihtiyacı olan ve hayal ettiği düzeydeki güzelliğe ulaşmanın genel gereğidir. Tarih öncesi uygarlıklarda Eski Roma’ da ya da Antik Yunan’da pek çok cilt bakımı güzellik reçeteleri oluşturulmaktaydı. Güzellik reçeteleri hazırlarken çeşitli bitki, çiçek ve meyvelerin aromatik yağlarından, hayvanların içsel yağlarından yararlanılırdı.

Mısır Kraliçesi Kleoptra, kına çiçeğini kullanarak cilt bakımını gerçekleştiriyordu. Eski Roma’da ise timsah dışkısından çamur maskesi yapılarak cilt bakımı yapılıyordu. 18. Yüzyılda ise kadınlar yüzlerindeki sivilce izlerini ve kırışıklıkları gizlemek için yüzlerini kurşundan yapılan çeşitli boyalarla boyuyorlardı. Kırışıklıkları gidermek, için kremlerin ve kozmetik losyonların icadı ise 19. Yüzyıla dayanır. Ayrıca bu yıllarda kadınlar güzelleşmek adına yüzlerine çiğ biftek koyuyorlardı. Kozmetik cerrahinin gelişmesi ise 1930’lu yıllara dayanır.

Bugün ise artık bütün bu ilkel yöntemler geride bırakılmış çok daha teknolojik ve doğal cilt bakım ürünleri geliştirilmiştir. Kozmetik losyonların ve kremlerin yanı sıra çeşitli tıbbi güzelleşme yöntemlerini de tıp geliştirmiştir. Lazer, aquafilling, dolgular, botokslar, cerrahi operasyonlar estetik cerrahi uzmanları ve güzellik uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

İlerleyen yaşlarda cilt daha çok bakıma ihtiyaç duyar hale gelir. Bunun en temel sebeplerinden biri  ise; hyalüronik asit olarak adlandırılan, vücuttaki su eksikliğinin daha çok ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Ciltte su açığı oluştukça yerini belirli bölgelerde kahverengi lekelere, kırışıklıklara, kaz ayağı denilen göz çevresi kırışıklıklarına bırakmaktadır.

Cilt bakımı, öncelikle her birey için sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Bakım aşamasında, banyo ve duş ihmal edilmemeli, gece yatmadan önce ve sabah losyonlar, nemlendirici kremler ihmal edilmemelidir. Koltuk altı terlerine karşı rolonlar ve kozmetik parfümler kullanılmalıdır. Olağan mertebede doğal ürünler tercih edilmelidir.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here