Cildi Yaşlandıran Beslenme Hataları

0
1632

Hepimiz genç ve diri görünen bir cilde sahip olmak isteriz. Peki, böyle bir cilde sahip olabilmek için biz ne kadar çaba sarf ediyoruz? Ya da böyle bir cilde sahip olmak için nelere dikkat edilmelidir?

Cildimizin sağlığı ve güzelliği aslında beslenme düzenimiz ile paralel bir şekilde ilerler. Bilmeden yaptığımız beslenme hataları cildimizin daha erken sarkmasına ve kırışmasına neden olabilir. Nasıl ki sağlığımız için beslenme şeklimize özen gösteriyorsak aynı şeyi cildimiz için de yapmalıyız. Örneğin; cildimizin yeteri kadar beslenebilmesi için bazı vitamin ve minerallerin vücudumuza beslenme yolu ile girmesi gerekmektedir. Ancak bunları yeterli miktarda ve belirli bir düzen içerisinde tüketmeye özen göstermeliyiz. Bu vitaminleri tüketirken de en doğal olanını tercih etmeliyiz. Çünkü ne kadar doğal olursa cildin yaşlanmasını o kadar geciktirecektir. Örneğin c vitamini tüketirken hazır portakal suyu almak yerine portakal yemek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Cildin yaşlanmasının hızlandıran diğer unsurlardan bir tanesi ise kuru ve nemsiz bir cilttir. Nem seviyesi düşük olan bir cilt nemli bir cilde oranla daha çabuk kırışmaya başlar. Bunun için de yapılması gereken vücudun ihtiyacı olan oranda yağ ve su tüketimidir. Bu şekilde vücut kaybettiği yağı ve nemi geri kazanarak cildi de beslemektedir. Yağ olarak en sağlıklı olanının zeytinyağı olduğu unutulmamalıdır.

Cilt yaşlanmasında en büyük etkisi olan gıdalar ise karbonhidrat miktarı yüksek olan gıdalardır. Çünkü karbonhidratlar cildin bir numaralı düşmanıdır. Cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olarak cildi daha erken yaşlandırmaktadır. Kızartmaları hepimiz çok severiz fakat birçoğumuz kızartmaların cilt yaşlanmasında önemli bir rol oynadığını bilmeyiz. Kızartılan besinlerin salgılamış olduğu serbest radikaller cildin yaşlanmasında ve güzelliğinin kaybolmasında büyük bir etkiye sahiptir.

Bu saydıklarımızın yanı sıra alkol ve sigara tüketimi de cildin yaşlanmasını hızlandıran diğer etkenlerdendir. Hem sağlığımıza hem cildimize zarar veren bu tip alışkanlıklardan uzak durmalıyız ve eğer sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsak uyku düzenimize de dikkat etmeliyiz. Cildimizin kurumasına izin vermemeli, sürekli bir nemlendirici yardımı ile nemlendirmeye özen göstermeliyiz.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here