Çatlak Tedavisi

0
1295

Günümüzde neredeyse 3 kadından birinde görünen çatlaklar oldukça rahatsız edici bir hal almıştır. Deri çatlakları doğum sonrası kilo alıp verme,  hamilelik dönemlerinde, uzun süre kortizon kullanan kişilerde görülmektedir. Günümüzde cilt çatlakları en çok bayanlarda görülmektedir.

Deri çatlakları hamilelerde karın ve göğüs bölgesinde, ergenlik çağındaki kızlarda kalça ve göğüslerde görülür. Cilt çatlaklarında lazer tedavisi, çeşitli kremler ve cilt yenileme yöntemleri kullanılmaktadır.

Krem tedavisi denildiğinde akla ilk gelen vitamin içerikli kremlerdir. Özellikle A vitamini yüksek olan kremler düzenli olarak 4-6 ay kullanıldığın da etkili sonuçlar alınmaktadır. İçeriğinde c vitamini bulunan ve antioksidanlı kremlerde etkili olmakla beraber bu kremler cildi tahriş edebileceği için haftanın belirli günlerinde kullanılması önerilmektedir.

Cilt çatlaklarında uygulanabilecek olan lazer tedavisi ise oldukça etkili ve iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle fraksiyonel lazer en etkili sonucu veren lazer tedavisidir. Fraksiyonel lazer tedavisinde cildin bazı bölgelerinde birkaç gün süren kabuklanma ve kızarıklar görülebilir. Esmer kişilerde uygulanacak olan bu lazer tedavisi ciltte leke bırakabileceği için oldukça dikkatli ve hassas davranılmalıdır. Fraksiyonel lazer tedavisi her renk cilt tonu için uygun bir tedavidir.

Cilt yenileme yönteminde ise kök hücre yöntemi çatlak tedavisinde oldukça iyi sonuçlar vermekte. Hiçbir yan etkisi olmaksızın oldukça kolay yapılabilen bir tedavidir. Ayrıca cildi yenileyen prp yönteminde hastadan alınan kan örneği al ve akyuvarlarından ayrılır. Geriye kalan plateletten serum ise hastaya enjekte edilir. Bu durumda hastaya kendi serumunda ki büyüme faktörleri ile doku yenilenmesi sağlanmaya çalışılır. Eğer bu tedavi lazer destekli olur ise daha iyi sonuçlar elde edilir. Hücre yenileme yönteminde alınan olumlu sonuçlar ise kişileri oldukça memnun ederken yaşantılarını da kolaylaştırmaktadır.

Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here